A program során ismertetésre került a jelenlévő szakemberek számára a projekt célja. A Család-és gyermekvédelmi szolgálat és központban dolgozó szakemberek szociális alapszolgáltatásként végzik a családok segítését, különös tekintettel a rászoruló és a szociálisan érintett, kiszolgáltatott családok részére végeznek segítő tevékenységet.
A szociális ellátórendszerben és bölcsődében dolgozó szakemberek és az érdeklődő szülők számára tartottunk előadást, amelyet megvendégelés követett.
A projekt fő témája a családok helyzetének a megismerési lehetőségei és így a célzott segítségnyújtás elterjesztése az érintettek számára. A Család-és gyermekvédelmi szolgálat és központban dolgozó szakemberek által végzett társadalmilag hasznos tevékenységnek fontos alapeleme, hogy a hatályos jogszabályi hátteret megismerjék a szociális területen munkát ellátó és családokkal közvetlenül érintkező szociális szakemberek, bölcsődei szakemberek valamint az érintett családok.
A családokat közvetlenül érintő szociális terület rendelkezéseinek betartása a személyi, tárgyi, területi és időbeni joghatás értelmezése fontos ismeret volt.
A hatályos 2013.évi V. Polgári Törvénykönyv (Ptk.) Negyedik- Családjog- könyvének alapelvei, közül kiemelt figyelmet irányult a 4:2 § szakaszra.
A gyermek érdekének védelme területére.
(1) A családi jogviszonyokban a gyermek érdeke és jogai fokozott védelemben részesülnek.
(2) A gyermeknek joga van ahhoz, hogy saját családjában nevelkedjék.
(3) Ha a gyermek nem nevelkedhet saját családjában, akkor is biztosítani kell számára, hogy lehetőleg családi környezetben nőjön fel és korábbi családi kapcsolatait megtarthassa.
(4) A gyermeknek a saját családjában, illetve a családi környezetben nevelkedéséhez és a korábbi családi kapcsolatai fenntartásához fűződő jogát törvényben meghatározott esetben, kivételesen és a gyermek érdekében lehet korlátozni.
A Család-és gyermekvédelmi szolgálat és központban dolgozó szakemberek a szociális ellátórendszerben általában már olyan családokra fókuszálnak, ahol megjelenik a családi életében valamilyen deficit. Ezek általában a szakemberek elmondása szerint anyagi hátrányokból, a család alacsony státusából, a szülői képzettség hiányából, nem megfelelő életvitelből adódtak.
A műhelymunka során nagyon megnyíltak a szülők a kollégák. Elmondták mennyire nehéz sok esetben elvégezni a feladataikat. Igyekezetük ellenére nagyon beszűkült a lehetőségük, pedig a családok kérései irányukba megsokszorozódtak az elmúlt időkben és ez a folyamat csak rosszabb lesz. A bölcsődében dolgozók elmondták, hogy olyan szülők gyermekei is jelentkeznek intézményi ellátásra, akiknek ez helyzetükből adódóan – otthon vannak, nem dolgoznak, vagy nem a jogszabály által kötelezően ellátásra (egészségügyi, rendőri szervek stb)- ellátásra nem feltétlen jogosultak. A kollégák nem vállalják be a családokkal a konfrontálódást, így megfogalmazódott a részükről, hogy szükségük van módszertani segítségre, útmutatásra, irányelvekre, hogy még hatékonyabban tudják végezni a társadalmilag hasznos tevékenységüket.
Láthatóvá vált az, hogy a családi nevelésben is jelentős segítségre szorulnak a szülők. A közvetlen tanácsadás, nevelési célzatú előadások szervezésével szeretnének a jövőben aktív támogatást nyújtani és gyermeknevelési stratégiák felvázolását biztosítani a szülőknek.
Személyes jogi kérdések megválaszolására is sor került a programon.
A műhelymunka lehetőségét nagyon építőnek, hasznosnak ítéljük meg, amely lehetőségre igényt tartanak mind a szakemberek és a családok.
A program eredménye illeszkedve a projekt céljaihoz, hogy az itt áttekintett témák disszeminálásra kerüljenek, a család társadalmi szerepét erősítő és közvetítő szakemberek számára. A projekt céljának megvalósításához járul hozzá, hogy a megbeszélt témákat, és összegyűjtött anyagokat a szakemberek beépítsék a mindennapi gyakorlatukba.